Adana Sevgi Evleri ve Kız Yetiştirme Yurdu

Telefon : 0 (322) 427 25 07 - 08
Fax : 0 (322) 427 25 09
Web : www.adanasevgievleri.gov.tr/

Adres : Yeşil Oba Mahallesi 46180 Sokak No: 25/1 ( Yeşiloba TOKİ Anadolu Lisesi Karşısı) Seyhan /ADANA

17 Ekim 2009 tarihinde hizmete açılan kuruluş 210 kapasitelidir. 21 villa tipi evden oluşan kuruluşumuz 0-6 yaş grubu 6 ev, 7-12 yaş grubu 10 ev, 13-18 yaş grubu 5 ev (genç kızlar) olarak hizmet vermektedir.

Kuruluşumuzda 1 Müdür, 2 Müdür Yardımcısı, 2 Sosyal Çalışmacı, 3 Çocuk Gelişimci,1 Psikolog, 4 Çocuk Eğiticisi, 1 Uzman Öğretmen, 9 Öğretmen, 1 Din Görevlisi, 3 Hemşire, 2 Bakıcı Anne, 4 Hizmetli, 1 Şoför, 1 Ayniyat Saymanı, 1 Satın Alma Memuru, 2 Yurt Yönetim Memuru ve Özel Hizmet Alımı ile 28 Temizlik Elemanı, 72 Bakım Elemanı, 5 tane de Özel Güvenlik Elemanı hizmet vermektedir.

Çocuğun sağlıklı gelişimi ancak bir aile yanında mümkün olabileceği ilkesinden hareketle Genel Müdürlüğümüzce korunmaya muhtaç çocukların öncelikle öz ailesi yanında bakımı bu mümkün değilse Koruyucu Aile, Evlat Edindirme, Ayni Nakdi Yardım hizmetinden yararlandırılması ilkesi benimsenmiştir. Fakat alınabilecek bu tedbirlerin çözüm üretmemesi durumunda en son çare olarak kuruluş bakımı hizmeti tercih edilmektedir. Kuruluş bakımı Ülkemizde çok sayıda çocuğun bir çatı altında toplandığı toplu bakım modelidir. Her ne kadar kuruluşlar ev ortamına yakın tefriş edilmeye başlanmış ise de yeterli olamamaktadır. Son dönemde Genel Müdürlüğümüzce yeni model arayışına gidilerek farklı hizmet modellerinin devreye sokulması ve bu yönde yeni kuruluşlar açılmasına yönelik planlamalar yapılmaktadır. Bu planlamalar arasında çok önemli bir yere sahip olan Sevgi Evleri Projesi ile kuruluş bakımı yerine daha küçük birimlerde, aile ortamına benzer yapılar ve ilişki sistemi içerisinde çocukların yetiştirilebileceği küçük müstakil binalardan oluşturulan site içersinde bakımının sağlanmasıdır.

Sevgi evlerinin 10–12 çocuğun barınıp yaşamlarını sürdürebileceği, temel gereksinimlerinin karşılanabileceği, toplu yaşamın getirdiği olumsuzlukları yaşamadan, aile ortamına benzer yapılar ve ilişki sistemi içinde  yetiştirilebileceği kuruluşlardır. Bu kuruluşların yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar büyük bir hızla sürdürülmektedir. Aile ortamı şeklinde düzenlenmiş çocuk evleri, az sayıda personel tarafından sürekli ve değişmeyen hizmetin sağlanması ile çocuklarda temel güven duygusunu kazandırmakta, sağlam ve tutarlı davranış özelliği ile olası kişilik ve davranış bozukluklarını en aza indirmektedir.