Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi

 

Adana Huzurevi 1974 yılında dönemin Adana Valisi Lütfi HANCIOĞLU'nun girişimleri ile Adana Hayır Cemiyeti tarafından 52 dönüm arazi üzerine yapılmıştır. Kuruluşumuzda 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 1 Sosyal Hizmet Uzmanı, 1 Doktor, 7 Hemşire, 6 Memur, 2 Yardımcı Hizmetli ve 70 Özel Hizmet Alım personeli yaşlılarımızın hizmetindedir.

 

  

Adana Huzurevi üç bölümden oluşmaktadır. Huzurevi bölümünde günlük yaşam faaliyetlerini yardımsız sürdürebilen yaşlılarımız; rehabilitasyon bölümünde yatağa bağımlı alzheimer, demans rahatsızlığı olan yaşlılarımız kalmaktadır.

 
Küçük Evler ise, 42 metrekare oturumlu, açık mutfaklı bir salonu, yatak odası, ıslak zemini olan, önünde ise küçük bir balkonu ve bahçesi bulunan 40 evcikten oluşan yaşlılık alanında ülkemizde ilk ve tek projedir.
 
Bu evciklerin hepsi Adanalı hayırseverlerce yapılarak döşenmiştir. Yaşlılarımız bu proje ile kendilerini huzurevinde değil adeta bir yaşlı köyünde yaşar gibi hissetmekte, özel hayatlarını koruyarak yaşıtları ile bir arada yaşamaktadırlar.
 
Huzurevinde halen 110'u kadın, 130'u erkek olmak üzere 240 yaşlımız kalmaktadır. Ayrıca 84 yaşlımız da sırada beklemektedir.
 
Yaşlılık hizmetleri; toplumun değişen sosyo-ekonomik yapısı ve yaşlı nüfusunun artması nedeni ile gittikçe önem kazanmakta, yaşlı hizmetleri alanında yeni modeller geliştirilmesi, yeni huzurevleri açılması gereksinim haline gelmektedir.
 
 
 
 
Huzurevimizde amacımız ve hedeflerimiz Prof. Dr. Turan ÖRNEK'in "Yaşlılar için amacımız onların yaşamlarına yıllar katmak değil, yaşlılık yıllarına yaşam edindirmek olmalıdır." sözü ile özetlenebilir. Talepler doğrultusunde yaşlılarımızı hayatın içine çekmek için bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir.
 
 
 
Her sene Türk Sanat Müziği Korosu konser vermekte, tiyatro grubumuz bir oyun sahnelemektedir. Yaşlılarımız hobi bahçesinde uğraşmakta, sanat atölyesinde kilim dokumakta, takı tasarım, resim kursları devam etmekte, bir bayan bir erkek kuaförü yaşlılarımıza hizmet vermektedir.
 
Kapadokya, Bursa, Pamukkale, Antalya, Beypazarı, Datça, Sinop, Eskişehir ve bunun gibi birçok il ve bölgeye her yıl gezi düzenlenmekte olup yaz aylarında sakinlerimiz deniz kampına götürülmektedir.
 
Kuruluşumuza müracaat sayısının fazla olması nedeni ile 150 kapasiteli Bakım ve Rahabilitasyon Merkezi inşaatı 2012 bütçesine alınmış olup bir hayırsever tarafından huzurevi sakinlerimizin faydalanması için bahçemize 300 kapasiteli bir cami yaptırılacaktır.
 

 
HUZUREVLERİNE GİRİŞ KOŞULLARI VE BAŞVURU
a) Huzurevlerine Kabul Koşulları
 • 60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak,
 • Kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığı bulunmamak, yeme, içme, banyo, tuvalet ve bunun gibi günlük yaşam etkinliklerini bağımsız olarak yapabilecek durumda olmak,
 • Ruh sağlığı yerinde olmak,
 • Bulaşıcı hastalığı olmamak,
 • Uyuşturucu madde yada alkol bağımlısı olmamak,
 • Sosyal ve/veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu sosyal inceleme raporu ile saptanmış olmak.
b) Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine kabul koşulları
 • 60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak,
 • Bedensel ve zihinsel gerilemeleri nedeniyle süreli yada sürekli olarak özel ilgi desteğe, korunmaya ve rehabilitasyona gereksinimi olmak,
 • Ruh sağlığı yerinde olmak,
 • Bulaşıcı hastalığı olmamak,
 • Uyuşturucu madde yada alkol bağımlısı olmamak,
 • Sosyal ve/veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu sosyal inceleme raporu ile saptanmış olmak.


Huzurevleri ile Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine kabul edilecek kişilerden (yaşlılardan) istenen belgeler
1. Dilekçe
2. Nüfus Cüzdanı Örneği
3. Gelir Durumunu Gösterir Belge Örnekleri

4. Sağlık Kurulu Raporu (*)
(*)Sağlık Kurulu Raporunun karar bölümünde “Huzurevine girmesinde sakınca yoktur” ya da “Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bakım görmesinde sakınca yoktur” ibaresi yer almalıdır.

 
ADRES: Huzurevleri Mah. 77136 Sk. No:2 Çukurova/ADANA
TELEFON: 0 (322) 239 04 74
FAX: 0 (322) 248 49 48